Zsóka Vendégház

Ahol érdemes megpihenni...

TÁPLÁLKOZÁSI SZOKÁSOK


A Sályi nép táplálkozásában a legnagyobb szerepet a kenyér töltötte be, és a lisztből készült ételek. (Kifőtt tésztának és galuskának nevezték) a liszt, tojás, só és vízzel készített gyúrt tésztákat, de volt amikor a tojás hiányzott belőle, mert olyan szegénység uralkodott. Húst mészárszékből szinte nem is vettek. Ezért a levesen kívül nem is ismerik a marhahúsnak semmiféle elkészítési módját. Húst inkább csak a disznóölés után fogyasztott a család. Füstöléssel tartósítva használták fel a disznóhúst ételeikben, míg benne tartott. Nagyon fontos táplálék volt a füstölt szalonna.

A főtt ételek közül a leveseknek volt elsődleges szerepük. A főzelékek szinte hiányoztak a táplálkozásukból.

Helyettük inkább mártásokat, főleg (gyümölcsmártásokat) főztek a húsok mellé. A sült tészták közül ünnepi étel volt a túrósbéles. Savóval, vagy aludttejjel dagasztott, kelt tésztából készült, tölteléke pedig törött főtt krumpli és túró keverékéből kevés sóval, cukorral ízesítve. A főzéshez sokféle fűszert használtak. Nagyon sok káposztát savanyítottak télire.


Túlnyomórészt növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozó sályi emberek táplálkozásában még ma is megtalálhatók gyűjtögetésből származó javak. Pl.: gombák, gyógynövények, ehető bogyók, sóskák, saláták.


A háború előtti időkben tartott lakodalmakban a következő fogásokat szolgálták fel a sályi emberek. Cserépfazékban főtt, nagyon finom jó húsleves, töltött káposzta, de még tejbekása is.

A főtthús: a kakast egész taréjával, a töltött káposztát, sült húst, paprikást, kirántotthúst, s a vacsora végén pedig a süteményeket, újabban pedig a tortákat. Közben a poharakat is ürítgették finom bükkaljai borokkal.

Ebéd vagy vacsora után, mikor jó hangulat támadt, elkezdték a nótát. Majd elkezdődött a tánc.

Az utolsó 10-15 évben újraéledtek a régi szokások, mint pl.: a lakodalmi nóták, táncok, köszöntések. Az étel készítés, s annak felszolgálása bővült, de sok benne a „RÉGI” is.



NÉPI ÉTELRECEPTEK SÁLYBÓL


Levesek:

Kiszileves: Kukoricadarára vizet öntünk. Öt-hat napig savanyodik. Aztán leöntjük a levét, behabarjuk tejföllel és felfőzzük.


Cibereleves: Tiszta búzakorpát fazékba teszünk, vizet öntünk rá. Öt-hat napig savanyodni hagyjuk, aztán leöntjük a levét, behabarjuk tejföllel és felfőzzük.


Sült tészták:

Kukoricamálé: Kukoricalisztbe teszünk cukrot, zsírt. Tejjel összegyúrjuk. Egy pici élesztőt, vagy sütőport is teszünk bele. Aztán kizsírozott tepsiben elterítjük. Olyan a tésztája, mint a görhéjé, csak nem szaggatjuk ki, hanem elterítjük, aztán megsütjük. Mikor megsült, felvagdossuk szeletekre, de meg lehet a tetejét porcukrozni.


Pitemálé: Búzalisztből készül. Cukorral, tejjel, tojással keverjük ki. Hasonló a palacsinta tésztájához, de egy csöppet keményebbre kell hagyni, jól kikeverni. Zsírozott tepsiben kell sütni. Jó erős tűzre van szükség. Mikor kisült, kockára vágjuk. Lehet bele élesztőt is tenni, akkor „kelt” lesz. Ebbe aztán szoktak tenni mazsolát vagy susinkát!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 10
Heti: 17
Havi: 27
Össz.: 19 577

Látogatottság növelés
Oldal: Helyi kulináris szokások
Zsóka Vendégház - © 2008 - 2024 - zsokavendeghaz.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »